KORTÁRS GALÉRIA SZABADKA
Raichle Ferenc tér 5, 24000 Szabadka
Šejla Kamerić: Rózsakert
kiállításmegnyitó: 2023. november 10., péntek, 19.00
A tárlat időtartama: 2023. november 10.–2023. január 20.
A kiállítás kurátora: Nela Tonković
A kiállítás támogatói: Eugster || Belgrade, A Szerb Kulturális Minisztérium, Szabadka Város Önkormányzata, North Engineering d. o. o.
A KIÁLLÍTÁSRÓL
A Šejla Kamerić azon munkáit gyűjti össze, amelyekben a művésznő a feminizmus, a nemi sztereotípiák, valamint az önarcképek modelljének és jelentésének kérdéseit vizsgálja. Ikonikus műve A kulisszák mögött ((Behind the Scenes, 2018) és az Anya egy kurva ((Mother Is a Bitch, 2022) c. sorozat, az Elkapott ((Hooked,2010–2022) c. sorozat és legújabb, (a Rózsakert(2022) c. legújabb alkotása lesznek láthatóak. A nők a mai világban elfoglalt helyét és szerepét vizsgáló, a női identitás társadalmon belüli megnyilvánulásának történelmi tapasztalatait gyűjtő alkotások a Szabadkai Kortárs Galériának otthont adó, 1904-ből származó szecessziós épületben, a Raichle-palotában kerülnek kiállításra. A családi otthon nyomait máig őrző Galéria hangulata hozza közelebb ezeket a témákat a közönséghez, egy elmélkedésre, megértésre és együttérzésre hívó környezetben.
Šejla Kamerić a művészetet önazonosítási módszerként alkalmazva vizsgálja azokat a nyomokat, amelyeket a társadalom rányom az egyénekre. Munkásságával kitart az egyes identitásokat formáló narratívák és kiindulópontok dekonstruálási folyamatai mellett, hogy hozzájáruljon az egyes társadalmi közösségek megbélyegzésének és kirekesztésének negatív gyakorlatának megértéséhez és az azoktól való elszakadáshoz. Munkásságában fontos helyet foglal el a kortárs és múltbeli társadalmak hatásának kutatása a női szabadság kialakulására (vagy megszűnésére) és a nők társadalmi elvárásoknak való megfelelésére. .
A MŰVÉSZNŐ ÉLETRAJZA
Šejla Kamerić (1976: Szarajevó, Bosznia-Hercegovina) vizuális művész, aki filmmel, fotóval, objektekkel, rajzokkal és installációkkal foglalkozik. Megrendítő intimitása és a társadalomhoz fűződő kommentárjai révén vált elismertté, amelyek munkája fő elemeivé váltak. A nem lineáris történeti narratívákból fakadó témákkal, valamint személyes történetekkel foglalkozó Kamerić az emlékezetpolitikára, az emberi élet ellenállási módjaira és a nők harcának sajátosságaira összpontosít. Ragaszkodva az empátiához, mint alapvető kommunikációs mechanizmushoz önmaga, alanyai és nézői között, Kamerić óva int az erőteljes politikai megnyilatkozásoktól, és egyúttal megalkotja azokat.
Šejla Kamerić munkái számos nemzetközi művészeti gyűjtemény részét képezik: a londoni TATE Modern, a párizsi Musée d'Art Moderne de la Ville, a rotterdami Boijmans Van Beuningen Múzeum, a Vehbi Koç Alapítvány Kortárs Művészeti Gyűjteménye Isztambulban, a barcelonai Kortárs Művészeti Múzeum, a zágrábi Kortárs Művészeti Múzeum, Elérhetőség ArtTelekom...
Műveit önállóan állította ki a brémai GAK Gesellschaft für Aktuelle Kunstban, az Art Foundation - Art Museum-ban Sharjah-ban, a barcelonai Kortárs Művészeti Múzeumban, az MFI Nemzetközi Fesztiválon Manchesterben, a ljubljanai Modern Művészeti Múzeumban, a Kortárs Művészeti Múzeum Belgrádban, a Kunsthaus Grazban, a Kortárs Művészeti Központ Vilniusban, a Kortárs Művészeti Múzeum Zágrábban, a Röda Sten Kortárs Művészeti és Kulturális Központban Göteborgban, Wip: Konsthall Stockholmban, Centre Pompidou Párizsban, Portkus Frankfurt am Mainban, az innsbrucki Galerie im Taxispalaisban, valamint a világ más művészeti központjaiban.
2011-ben Šejla Kamerić megkapta az ECF Routes Princess Margriet díjat a kulturális sokszínűségért, 2007-ben pedig a DAAD Berlin művészeti rezidens ösztöndíját. 2005-ben Belgrádban a 46. Októberi Szalonon különdíjat kapott az Uroš Đurićtyal együtt készített alkotásaiért. Egy évvel korábban megkapta az ONUFRI-díjat a tiranai Nemzeti Művészeti Galériától és a Szabadság-díjat a szarajevói Nemzetközi Békeközponttól.
Filmjeit több mint 40 nemzetközi filmfesztiválon vetítették, köztük velencei, rotterdami, adanai, zágrábi és szarajevói fesztiválokon.
Várjuk szeretettel 🙂