Kiállításmegnyitó: szombat, 2024. augusztus 31., 17 órakor
Kortárs Galéria Szabadka
Raichle Ferenc park 5.
A kiállítás szerzője: Tanja Ostojić
A katalógus szövegének szerzője: prof. dr Jasmina Tumbas
In-house kurátor: Nela Tonković
Kiállítás tartama: 2024. augusztus 31–október 12.
A kiállítás megnyitójára augusztus 31-én 17 órakor kerül sor tárlatvezetés formájában, amelyen Tanja Ostojić és Nela Tonković vesz részt. i Nela Tonković.
A kiállításról:
Tanja Ostojić több évtizedes alkotói pályája alatt olyan fontos témákra hívta fel a figyelmet, mint a női emancipáció, a művészeti rendszerben elfoglalt női szerepek és az empátia jelentősége. A jelenlegi kiállítás különösen a női élet alapvető, ám sokszor elhallgatott aspektusaira fókuszál, mint a test és az egészség kérdései, a munka és szexualitás, valamint az öregedés folyamatai. Művészetében az a gondolat központi szerepet kap, hogy a női test, annak egészségi állapota, és a nő saját kapcsolatuk ezen tényezőkkel szorosan összefüggő és egymást alakító viszonyban állnak.
A kiállítás Tanja Ostojić válogatott műveiből áll, amelyek a következő médiumokban készültek: szobrok, domborművek, rajzok, hímzések, videók, valamint 1992 és 2024 között készült tárgyak, fényképek és installációk. A közönségnek lehetősége lesz arra, hogy a művek közötti párbeszéd révén különböző módon dolgozza fel azokat a témákat, amelyekkel a szerző életének és alkotói munkásságának különböző szakaszaiban foglalkozik. Első alkalommal kerül bemutatásra a Maszturbációcímű sorozat, a Vajdasági Kortárs Művészeti Múzeum gyűjteményéből származó fényképeivel, amelyeket párbeszédbe hoznak az azonos nevű szoborral és domborművel, amelyeket még nem állítottak ki a saját gyűjteményükön kívül (a nagykikindai Terra Múzeum gyűjteménye), valamint a kiállításra kifejezetten erre a kiállításra készült, a fizikai felépülés és a lélek közötti kapcsolatot vizsgáló tárgyak és textil- és papírmunkák. Az egyéni és kollektív textilmunkák, amelyek a Tanja Ostojić által idén júniusban a Szabadkai Kortárs Galériában és Palicson tartott műhelymunka során készültek, a menopauzáról való új ismeretek megszerzésének módszerét kutatva és alkalmazva, a nők többgenerációs csoportjával való közös alkotómunka révén, szintén első ízben kerülnek bemutatásra. Az utolsó három kiállítóteremben érdekes párbeszédet folytatnak majd Tanja Ostojić néhány úttörő munkája között, amelyek az intézménykritika, a nemek és osztályok, valamint a női nemi szerepek történelmi nyomása a magánéleti és szakmai kontextusokban témáit vizsgálják. A 2001-es Velencei Biennále hivatalos megnyitóján bemutatott performansz eredményeként készült Leszek az angyalod című videóinstalláció először lesz látható az „angyal” színfalak mögötti fotóival párbeszédben. A Hercegnőnek lenni (1998) és a Queer curatorial positioning (2003) című fotósorozat közötti párbeszéddel pedig az életművében rendkívül korán tematizált nem-bináris pozíciókat veszi számba.
A tárlaton látható alkotások többsége teljesen új, vagy korábban még soha nem volt látható. Csak néhány kiállítási tárgy a szerző úttörő munkái, amelyek ezúttal sajátos párbeszédben jelennek meg ugyanezen művek új, eddig figyelembe nem vett aspektusaival.
A művésznő életrajza:
Tanja Ostojić jugoszláv származású interdiszciplináris művésznő, kutató és oktató, aki Berlinben él és dolgozik. Az intézményes gender-elmélet kritikájának úttörőjeként, valamint a társadalmilag és politikailag elkötelezett művészet és a művészet a köztereken területén végzett munkásságáért nemzetközileg elismert. 1994 óta fejleszt kutatási, performatív művészeti projekteket, amelyek a nemi politika, a feminizmus, a migráció, a kitelepítés, a munka és az etikus részvétel kérdéseivel foglalkoznak. Művei fontos múzeumi gyűjteményekben szerepelnek, és világszerte kiállították őket, többek között a New York-i Brooklyn Múzeumban, a Velencei Biennálén (2001, 2011, 2024), valamint a dél-koreai Busan Biennálén
Kiállítás támogatói:
Tanja Ostojić Női egészség, testpolitikák, munka, szexualitás, menopauza, transzformációk és öregedés (Women’s Health, Body Politics, Labour, Sexuality, Wellbeing, Menopause, Ageing and Agency), című projektjét támogatták: ifa - Institut für Auslandsbeziehungen, Kortárs Galéria Szabadka, Női Tanulmányok és Kutatások Polgárok Egyesülete, Klub 60+ Kortárs Galéria Szabadka.
Médiapartnerek: Magločistač, SEECult.org
Tanja Ostojić és a Szabadkai Kortárs Galéria köszönetet mond a Terra Múzeumnak, a Vajdasági Kortárs Művészeti Múzeumnak és a Szabadkai Városi Múzeumnak a gyűjteményeikből származó kiállítási tárgyak kölcsönzéséért, valamint Dejan Mrkićnek a Szabadkai Történelmi Levéltárból, amiért támogatta Tanja Ostojić kutatását a városi úszókultúrákról Palicson.
A Szabadkai Kortárs Galéria éves programjának támogatói: Szabadka Város, North Engineering d. o. o.
Foto: Ena Jovančić Vidaković