BOROS 90
2024. február 24-én, szombaton 17 órakor nyílik meg a BOROS 90 című kiállítás a Szabadkai Kortárs Galériában.
Idén, amikor a Raichle-palota fennállásának a 120. évfordulóját ünnepli, Boros György önálló kiállítását ajándékozzuk a szabadkai közönségnek, aki szintén egy fontos jubileumot ünnepel, a 90. születésnapját.
Boros festőként, grafikusként, tervezőként, tanárként és számos művészeti rendezvény szervezőjeként gazdagította városunk és a jugoszláv kulturális tér kulturális és művészeti életét.
Ezen a kiállításon új festményeit, valamint Ex libriseket fog bemutatni gazdag életművéből.
Boros György Szabadkán született 1934-ben.
Szabadkai gimnáziumban érettségizett 1953, majd a belgrádi Tanárképző Főiskola festészeti szakán, Ante Abramović növendékeként végzett (1955). Tanulmányai befejeztével a Jovan Mikić Általános Iskolában dolgozott, mint képzőművészeti előadó (1955-1997). Az eltelt negyven év alatt tanárként diákjaival számtalan elismerésben részesült itthon és külföldön egyaránt Módszertani kutatásokkal is foglalkozik, könyveket illusztrál, szitanyomású plakátokat tervez (sokáig a Szabadkai Gyermekszínház plakáttervezője volt), az utóbbi időben szórópisztolyt is alkalmaz.
Fő területe a grafika, a grafikai formatervezés, de készít akvarellt, valamint akril technikájú képeket is. 2000 után, egy számára, új, kisgrafikai műfajjal, az Ex librisszel jelentkezett, különböző grafikai eljárásokat alkalmazva. Először 1953-ban, még egyetemi hallgatóként állított ki Szabadkán.
Szabadka képzőművészeti életében 1962-től vesz részt. A Csurgói Csoport tagja. A Szabadkai Iparművészek Egyesületének elnöke, a Vajdasági Képzőművészeti Pedagógusok Egyesületének, valamint a szabadkai Képzőművészeti Pedagógusok Egyesületének elnöke. A Vajdasági Magyar Közművelődési Társaság (a valamikori Jugoszláviai Magyar Művelődési Társaság) képzőművészeti szakosztályának vezetője (1997-től) és vándor kiállításainak szervezője.
Szabadka község önkormányzata művelődésügyi tanácsosa (2000-2002). Szerteágazó művészeti és pedagógiai tevékenységéért számos elismerésben és díjban részesült.
Oláh Sándor Képzőművészeti Szakosztályának alapítója és vezetője 2002-től. Rajztanfolyamokat vezet gyermekek és felnőttek részére. Tevékenyen részt vesz Szabadka, de az egész Vajdaság képzőművészeti életében is. Szorgalmasan szervezi a képzőművészeti kiállítások egész sorát. Megálmodója és szervezője a Kisképek Nemzetközi Kiállításának, valamint a Vajdasági Magyar Kortárs Iparművészek Kiállításának. 1979. óta tagja a Vajdasági Iparművészek és Formatervezők Egyesületének és alapító tagja a Budapesten székelő Magyar Képzőművészek és Iparművészek Társaságának.
Kurátor: Miroslav Jovančić, a Kortárs Galéria kurátora.
Mindenkit szeretettel várunk!😊