BAKOS ANITA / KÓKAI ELÉNA: VIBES

BAKOS ANITA / KÓKAI ELÉNA: VIBES

Megnyitó: 2023. február 03., péntek, 18.00. A kiállítás a szabadkai Kortárs Galéria szervezésében valósul meg.

Bakos Anita és Kókai Eléna festészetükben klasszikus technikákon keresztül viszik vászonra különböző ars poetikájukat, alkotásaikban intim jeleneteket fedeznek fel, keresik a nyugalom légkörét, és visszatérnek egy belső, biztonságos helyre (Bakos), vagy a spontaneitás és a kontroll összefonódásán keresztül felfedezik az absztrakt kifejezés lehetőségeit (Kókai). A két művész először mutatkozik be önállóan a szabadkai közönségnek.

Kurátor: Miroslav Jovančić, a Kortárs Galéria kurátora.

A kiállítást illusztrált katalógus kíséri, Gubik Korina szövegével.

A kiállítást Szabadka Város Önkormányzata támogatja.

A KIÁLLÍTÁSRÓL

Bakos Anita

Általában a közvetlen környezetemben zajló hétköznapi történések hatnak rám inspirálóan. Szeretek emlékezni (fotók által is) egy-egy bevillanó élményre, pillanatra, benyomásra. Ezek aztán vágy-képekké idomulnak, kompozíciókba tömörülnek a vásznakon. Szereplőim hol magányosan létező figurák valamely intim szubsztanciában (beton, fal, homok, víz), a megváltozott időérzékelés állapotában gyakorolva hatást, hol pedig nyüzsgő, egymásba olvadó, néha önmagukat duplikáló testek vonzó, meghódításra váró szín-terekben. Ebben a kaotikus világban a tárgyak, a masszák olykor sorba rendeződni látszanak, a dolgok logikus menetét keresve... Elfogadom a véletleneket, az esetlent.

Egy felhőtlen világba invitálom a nézőt. A flow (áramlat) élményét érintem a fesztelen firkálgatás, a játék, a szórakozás pillanat-hatásaival, magam is visszatérek a gyermeki eredethez, hogy újra és újra hajszolhassam ezeket az örömteli élményeket, ami akár önmagában is lehet cél, kihívás.

Kókai Eléna

Az EKG című festmény, amely ennek a sorozatnak az első darabja, 2021-ben keletkezett – az előfutárokat 2013-14-ben kereshetjük. Az elmúlt két év során a képek szüntelenül fejlődtek és egy meghatározott ritmust diktáltak. Ez számomra azt sugallja, hogy a folyamat végtelen. Az absztrakció kifejezőerejének feltárása, a spontaneitás és a kontroll ekvilibriumának keresése, visszavonulás, bizonyos intuíció vezérelte ásatás a tudatalattiban, a belső késztetés materializációja – így éltem meg az elmúlt időszakot. Mark Rothko festményei és Hiroshi Sugimoto fotográfiái nagy hatással vannak rám, így a ciklus egyfajta hommage-nak is tekinthető.

Ha a kollektív tudattalannak legalább a felszínét megérinthetem, picit belemárthatom az ujjam a hatalmas ego-oldó mocsárba, akkor remélem, hogy a nézőt belesüppeszthetem termékeny, vibráló tereibe, ahol megnyugvásra, energiaforrásra, elmélyülésre lelhet.

ÉLETRAJZOK

Bakos Anita 1980-ban született Zentán. 2007-ben szerezett diplomát az újvidéki Műveszeti Akadémia Képzőművészeti tagozatának festészet szakán, Jovan Rakidžić professzor osztályában. Jelenleg a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban rajz és festészet szakos tanárként dolgozik.

Hat önálló kiállítása volt ( Újvidék, Verbász, Palics, Ada) és több mint húsz csoportos tárlaton vett részt ( Újvidék, Belgrád, Niš, Szeged, Budapest, Révkomárom, Kaposvár, Zenta, Topolya, Szabadka )

Díjak:

2006: Matica srpska Galéria, Újvidék

2006: VaMaDisz-díj, Újvidék

2007:’’Perspektivák’’, Újvidék

2015: A zentai Művésztelep hagyományos akvarellfestése, Zenta

Kókai Eléna, született 1972-ben Zentán. Tanulmányait az újvidéki Művészeti Akadémián 2000-ben végezte, festészet szakon. 2008 óta rajz- és festészettanár a Bolyai TGK-ben. Önállóan kiállított Újvidéken és Zentán. Számos csoportos tárlaton vett részt: Újvidék, Zenta, Topolya, Szabadka, Szeged, Szentendre, Budapest és Brežice. Művésztelepek: Zenta, Ómoravica, Palics, Szentendre, Budapest.